napriek hromadným výpovediam lekárov a zúfalej situácii v slovenských nemocniciach zbalil kufre a odletel s prezidentom do Holandska?
Prezident Peter Pellegrini a minister zdravotníctva Kamil Šaško spolu s delegáciou navštívili 6.12.2024 Holandsko v rámci pracovnej cesty, ktorá mala niekoľko kľúčových cieľov, no pre mnohých vyvoláva viac otázok než odpovedí. Počas návštevy sa stretli s holandským kráľom Viliamom-Alexandrom a premiérom Dickom Schoofom, pričom sa zamerali na posilnenie bilaterálnych vzťahov, ekonomické investície Holandska na Slovensku a spoluprácu v oblasti zdravotníctva.
Kľúčovou témou rokovaní bolo možné financovanie a inšpirácia pri výstavbe nového centra na liečbu detských onkologických ochorení na Slovensku, inšpirovaného špičkovým Centrom princeznej Máximy v Holandsku. Tento projekt môže byť zaiste prínosom pre slovenské zdravotníctvo, no zároveň vyvstáva zásadná otázka: Aká je priorita, keď doma čelíme kritickej situácii v nemocniciach a minister, namiesto toho, aby sa zameral na riešenie bezprostredných problémov, odlieta do Holandska?
Na Slovensku je momentálne dramatická situácia v zdravotníctve. Lekári podávajú hromadné výpovede, nemocnice čelí enormnému nedostatku personálu a pacienti sú čoraz viac frustrovaní z dlhých čakacích lehôt a nedostatočnej starostlivosti. V tomto kontexte vyvoláva otázky, či minister zdravotníctva, ktorý by mal riešiť práve tieto problémy, odchádza na zahraničnú cestu.
Čo je ešte zarážajúcejšie, je fakt, že Holandsko plánuje investície do priemyselných závodov na východnom Slovensku. Tento projekt môže priniesť nové pracovné miesta, ale opäť sa pýtame – čo Slovensko potrebuje skôr? Investície do priemyslu a liečebných centier, alebo urgentné riešenie krízy v oblasti zdravotnej starostlivosti ?
Načasovanie návštevy je ďalším faktorom, ktorý vyvoláva kritiku. Aj keď môže ísť o plánovanú cestu, vzhľadom na aktuálnu situáciu na Slovensku je ťažké ignorovať jej kontroverzné načasovanie. Zatiaľ čo Pellegrini a Šaško cestujú na rokovania o ekonomických a zdravotníckych investíciách, doma sa zúfalo bojuje so zdravotníckou krízou, ktorá si vyžaduje okamžitú pozornosť. Aj keď cesta mohla byť naplánovaná dávno pred vypuknutím tejto krízy, momentálny stav na Slovensku skôr nasvedčuje tomu, že politické rozhodnutia by mali byť flexibilnejšie a zohľadniť aktuálne potreby krajiny.
Návšteva holandskej delegácie môže byť chápaná ako strategický krok v rámci diplomatických a ekonomických vzťahov. No zároveň vyvoláva legitímnu otázku: Je správne v tejto chvíli investovať čas a energiu do rokovaní o budúcnosti, keď sú aktuálne problémy na Slovensku prítomné a neodkladné? Kým sa slovenskí občania stretávajú s nedostatkom základnej zdravotnej starostlivosti, vláda sa zdá byť viac zaujímaná o zahraničné investície a diplomatické vzťahy než o riešenie problémov, ktoré majú priame dôsledky na životy obyvateľov krajiny. Prezident Peter Pellegrini, ktorý by mal ako hlava štátu zohrávať kľúčovú úlohu v riešení tejto krízy, by mal byť oveľa viac zameraný na okamžité kroky, ktoré stabilizujú zdravotníctvo, než na cestovanie po svete. Možno by sa Slovensko malo viac sústrediť na riešenie aktuálnych výziev, než sa sústrediť na cesty do zahraničia, ktoré môžu počkať.
Občan rozhoduj sa racionálne a nie emočne !
Informácie menia svet, preposielaj, zdieľaj a požaduj !
Doteraz LOZ podporoval Fico so Smerom. Keď sa... ...
To, že prebieha rokovanie LOZ, ktoré silno... ...
Prekvapila ma na konci vášho príspevku táto... ...
Celá debata | RSS tejto debaty