NATO: Bombardovanie Juhoslávie

Bombardovanie Juhoslávie vojenskou alianciou NATO v roku 1999 predstavuje jednu z najkontroverznejších vojenských operácií v moderných dejinách. Rozhodnutie vlády Mikuláša Dzurindu umožniť prelety spojeneckých lietadiel cez územie Slovenska bez súhlasu parlamentu vyvolalo mnoho otázok týkajúcich sa suverenity a morálnej oprávnenosti takéhoto kroku.

Slovenskí predstavitelia, predovšetkým premiér Dzurinda a minister zahraničných vecí Kukan, obhajovali svoje rozhodnutie ako súčasť integračných ambícií krajiny smerom k NATO. Naproti tomu viaceré štáty, ako Švajčiarsko, Rakúsko či Grécko, túto žiadosť odmietli, keďže zásah NATO nebol schválený Bezpečnostnou radou OSN a bol považovaný za akt agresie.

Samotné bombardovanie trvalo od 24. marca do 10. júna 1999 a spôsobilo obrovské materiálne i ľudské škody. Počas 2300 leteckých útokov bolo zasiahnutých takmer 1000 objektov, pričom NATO zhodilo približne 420 000 striel a 14 000 bômb, vrátane tých s ochudobneným uránom. Použitá bola aj kazetová munícia, ktorá dodnes predstavuje hrozbu pre civilné obyvateľstvo. Odhaduje sa, že bombardovanie si vyžiadalo 1200 – 2500 obetí a tisíce zranených. Medzi nimi bolo aj množstvo civilistov vrátane detí.

Zničená infraštruktúra zahŕňala mosty, nemocnice, školy, kultúrne pamiatky a obytné budovy. Srbské odhady škôd sa pohybujú medzi 30 – 100 miliardami dolárov. Okrem okamžitých dôsledkov malo bombardovanie aj dlhodobé následky – prudký nárast onkologických ochorení v Srbsku, kde podľa štatistík do desiatich rokov po útokoch ochorelo na rakovinu približne 30 000 ľudí, pričom 10 000 až 18 000 z nich zomrelo.

Západná intervencia do konfliktu v Juhoslávii bola predmetom mnohých diskusií a retrospektívnych hodnotení. Bývalá hlavná žalobkyňa Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, Carla Del Ponte, vo svojej knihe „Lov: vojnoví zločinci a ja“ odhalila skryté aspekty tejto vojenskej operácie, vrátane kontroverzných rozhodnutí a ich dôsledkov. Bombardovanie Juhoslávie tak zostáva príkladom geopolitického konfliktu, v ktorom sa stretli záujmy veľmocí, pričom následky dodnes ovplyvňujú obyvateľov postihnutých oblastí.

Bombardovanie Juhoslávie v roku 1999 zostáva čiernym bodom na tvári NATO – vojenská operácia bez mandátu OSN, ktorá zanechala spálenú zem, tisíce mŕtvych a generáciu trpiacu na následky ochudobneného uránu. Táto agresia nesmie byť len suchou poznámkou v histórii, ale výstražným príkladom toho, čo sa stane, keď mocné štáty agresiu maskujú za ‚humanitárnu intervenciu‘. Nech utrpenie nevinných Srbov, Albáncov a všetkých, ktorí zaplatili cenu za politické ambície Západu, slúži ako memento: Vojna nikdy nerieši problémy – len vytvára nové obete. Ak má mať medzinárodné právo zmysel, takéto zločiny sa nesmú opakovať. Pravda a spravodlivosť si vyžadujú, aby sa na túto krivdu nikdy nezabudlo.“

Bombardovanie Juhoslávie NATO v roku 1999 nebolo humanitárnou misiou, ale krvavou agresiou bez mandátu OSN. Zanechalo tisíce mŕtvych, zničené životy a otravenú ekologickú záťaž.

Občan rozhoduj sa racionálne a nie emočne !

Informácie menia svet, preposielaj, zdieľaj a požaduj !

Občianska kontrola – kľúč k ozdraveniu zdravotníctva!

28.04.2025

Ak má dôjsť k skutočnej zmene v slovenskom zdravotníctve, nestačí len tlak odborníkov. Nezávislá občianska kontrola na Ministerstve zdravotníctva je nevyhnutná, aby verejnosť získala späť dôveru a aby sa s peniazmi určenými na zdravotnú starostlivosť hospodárilo transparentne a spravodlivo. Prečo občianska kontrola? Zdravotníctvo nie je súkromný biznis politikov ani [...]

Ministerstvo zdravotníctva sa musí prestať správať ako rukojemník ANS

25.04.2025

Aktuálna situácia, v ktorej Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) jednostranne útočí na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP), no zároveň prehliada obrovské zisky súkromných poisťovní Dôvera a Union, je dlhodobo neudržateľná. Ministerstvo zdravotníctva musí urýchlene zmeniť postoj a konať. Prečo ministerstvo mlčí, keď súkromné zdravotné poisťovne odčerpávajú [...]

Za koho lobuje ANS ?

24.04.2025

„Niektorým nemocniciam zostávajú peniaze na niekoľko mesiacov, iné nemajú na výplaty už teraz.“ Týmto varovaním sa 16. apríla 2025 prihovorila Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), pričom dodala, že situácia je kritická. Nemocniciam chýbajú milióny eur a ak sa financovanie nezvýši, hrozí kolaps. Zaujímavé však je, koho ANS v tomto príbehu menovala – a koho nie. Vo [...]

SR zdravotníctvo sanitky Košice KEX

Prelomový verdikt: Zamestnankyňa, ktorá upozornila na podozrivý prenájom sanitiek, uspela na súde

29.04.2025 16:36

Ekonómka sa po rokoch môže vrátiť do práce v košickej záchranke.

Trump

Riadim krajinu i celý svet, zhodnotil po 100 dňoch Trump. Na presadzovanie opatrení chce použiť armádu

29.04.2025 16:17

Vtedy som mal okolo seba samých krivákov, povedal Trump o svojom prvom funkčnom období.

vrtuľník, ATE

V Poltári vypadlo dievča z okna. Vrtuľník ju previezol do nemocnice, je v umelom spánku

29.04.2025 16:07

Maloleté dievča utrpelo vážne poranenia viacerých častí tela.

Lekári, nemocnice, zdravotníctvo, operácia

Asociácia nemocníc sa dohodla na dočasných zmluvách so zdravotnými poisťovňami

29.04.2025 15:16, aktualizované: 15:31

ANS však upozorňuje, že financovanie nemocníc je stále potrebné navýšiť.

teater

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 108
Celková čítanosť: 244638x
Priemerná čítanosť článkov: 2265x

Autor blogu

Kategórie