Podiel štátov EÚ na dovoze LNG z Ruska rastie každý rok. V roku 2021 predstavoval 39 percent, v roku 2022 už 49 percent a v roku 2023 stúpol na 52 percent. Od januára do júla 2023 pritom išlo až o 13,2 miliardy kubických metrov plynu za 5,3 miliardy eur.
Najväčší záujem o ruský skvapalnený plyn je v Španielsku, ktoré kúpilo 18 percent z celkového ruského predaja LNG, 17 percent smerovalo do Belgicka. Rebríčku dominuje Čína, ktorá kúpila 20 percent ruského plynu. Skvapalnený plyn od Moskvy kupujú v Európe vo väčších množstvách aj Francúzsko, Fínsko, Grécko či Holandsko.
Predseda predstavenstva SPP Miroslav Kulla, informoval že SPP má zabezpečený nákup plynu zo všetkých svetových strán, od viacerých partnerov. Štátni plynári predĺžili zmluvu so spoločnosťou BP do roku 2024, vďaka ktorej má Slovensko zemný plyn zo Severného mora. SPP ďalej predĺžil zmluvu so spoločnosťami ExxonMobil, Shell, Eni a RWE.
Zástupca SPP neinformoval v akých cenách nakupujeme a ani nevyčíslil rozdiel súčasných nákupných cien od západných spoločnosti oproti cene od Gazpromu.
Preto žiadajme od EU vrátenie rozdielu nákupnej ceny plynu oproti zmluvnej cene plynu z Ruska. Deficit štátneho rozpočtu Slovenskej republiky 2024 bude ihneď nižší.
Opozícia, Šimečkové média, mimovládky a další aktivisti ako Michal Hvorecký, Zuzana Zavacká, Grigorij Mesežnikov, či herec Boris Farkaš píšu list predsedníčke EK von der Leyenovej za účelom podpory Úradu špeciálnej prokuratúry, ale že nakupujeme drahý plyn to ich nezaujíma.
Občan správaj sa racionálne a nie emočne !
Informácie menia svet preposielaj, zdieľaj a požaduj !
To by musel niekto vedieť, že ceny Gazpromu... ...
Celá debata | RSS tejto debaty