Svetová mena by mohla byť jedným z nástrojov na riešenie súčasnej zložitej svetovej finančnej situácie. Zavedenie predstavuje náročný proces s viacerými potenciálnymi výhodami.
1. Zníženie menových neistôt
Svetová mena by odstránila kurzové riziko, ktoré vzniká pri medzinárodných transakciách, keďže všetky krajiny by používali rovnakú menu. To by mohlo zjednodušiť medzinárodný obchod, investície a finančné toky, čo by podporilo globálnu ekonomickú stabilitu.
2. Prevencia menových vojen
V súčasnom systéme národných mien sa krajiny snažia získať konkurenčnú výhodu oslabením svojej meny, čo vedie k tzv. menovým vojnám. Svetová mena by mohla tento problém eliminovať, pretože by neexistovali národné meny, ktoré by sa mohli manipulovať na zvýšenie konkurencieschopnosti.
3. Zjednodušenie globálnej menovej politiky
Svetová mena by umožnila koordinovanejšiu globálnu menovú politiku. Napríklad, centrálna banka spravujúca svetovú menu by mohla efektívnejšie reagovať na globálne ekonomické problémy, ako sú recesie alebo inflácie, bez obáv o rozdiely medzi národnými menami.
4. Zlepšenie finančnej stability
Spoločná mena by mohla zvýšiť finančnú stabilitu tým, že by odstránila riziko náhlych zmien menových kurzov, ktoré môžu destabilizovať ekonomiky, najmä tie v rozvíjajúcich sa krajinách. Navyše, zjednotená mena by mohla znížiť špekulatívne útoky na jednotlivé národné meny.
5. Podpora rozvoja globálnych investícií
Svetová mena by mohla zvýšiť transparentnosť a predvídateľnosť medzinárodných finančných trhov, čo by povzbudilo investície. Jednotné pravidlá a menová politika by pritiahli viac zahraničných investícií do rôznych krajín, najmä tých, ktoré sú v súčasnosti považované za rizikovejšie.
6. Zníženie závislosti na dolári
Svetová mena by mohla znížiť súčasnú nadmernú závislosť globálneho finančného systému na americkom dolári. Dolár dominuje v globálnom obchode a financiách, čo môže spôsobiť problémy, keď sa mení menová politika USA.
Svetová mena by diverzifikovala riziko a znížila takúto závislosť. Implementácia svetovej meny je koncept, ktorý sa v teoretických debatách objavuje už desaťročia, no jeho podpora medzi ekonómami, politikmi a medzinárodnými inštitúciami je kontroverzná. Zatiaľ čo jednotlivci a skupiny túto myšlienku podporujú, iní ju považujú za veľmi náročnú a politicky citlivú.
Svetovú menu podporujú:
Ekonómovia a akademici:
John Maynard Keynes: Počas Bretton-Woodskych rokovaní v roku 1944 Keynes navrhoval vytvorenie medzinárodnej jednotky nazývanej „bancor“, ktorá by mohla fungovať ako globálna mena. Hoci jeho návrh nebol prijatý, poskytol intelektuálny základ pre neskoršie diskusie o svetovej mene.
Jan Tinbergen: Ako jeden z priekopníkov ekonómie a nositeľ Nobelovej ceny, Tinbergen vo svojich prácach obhajoval myšlienku väčšej medzinárodnej koordinácie a spolupráce a svetovú menu ako nástroj na riešenie globálnych ekonomických problémov.
Medzinárodné organizácie:
Medzinárodný menový fond (MMF): MMF zohráva kľúčovú úlohu v globálnom finančnom systéme. MMF už dnes používa SDR (Special Drawing Rights) – zvláštne práva čerpania ako menovú a účtovnú jednotku, ktorá má niektoré vlastnosti svetovej meny.
Spojené národy (OSN): V rámci iniciatív v OSN sa diskutuje o potrebe globálnych riešení pre finančnú stabilitu, vrátane myšlienky spoločnej globálnej meny.
Európska únia: Skúsenosť EÚ s eurom, ako spoločnou menou pre niektoré krajiny, je často citovaná ako model, ktorý by mohol byť rozšírený na globálnu úroveň a úspech eura môže byť argumentom pre podobnú myšlienku na globálnej úrovni.
Globálne banky a finančné inštitúcie:
Globálne finančné inštitúcie a banky sú priaznivo naklonené myšlienke svetovej meny, pretože by to zjednodušilo medzinárodné transakcie a znížilo náklady spojené s výmennými kurzami.
Svetovú menu vnímajú negatívne:
Národné vlády: Niektoré krajiny by boli proti zavedeniu svetovej meny, pretože by to znamenalo stratu národnej suverenity nad menovou politikou, ktorá je kľúčovým nástrojom pre hospodársku stabilitu a politické rozhodovanie.
Finančný sektor: Niektoré finančné inštitúcie sú proti, pretože svetová mena by znížila ich zisky z menových konverzií a iných finančných operácií spojených s rozdielnymi menami.
Z celosvetových projektov ako projekty WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) Digitálne zdravie alebo projekty EU v oblasti klímy, energetiky, dopravy a zdaňovania na zníženie čistých emisií skleníkových plynov je projekt Svetovej meny mimoriadne aktuálny.
Občan rozhoduj sa racionálne a nie emočne !
Informácie menia svet, preposielaj, zdieľaj a požaduj !
Celá debata | RSS tejto debaty