Občania, dobrá správa.
Vláda presadí právny a ekonomický rámec rozdelenia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na dve nezávislé verejnoprávne mediálne inštitúcie – Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas, prípadne zváži iné riešenie, ako posilniť verejnoprávnosť RTVS. Treba jednoznačne zvrátiť stav, ktorý vlády Radičovej a Hegera spôsobili.
Vláda Ivety Radičovej ovládla verejnoprávne média. Spojenie Rozhlas a televízia Slovenska (RTS) vzniklo 1. januára 2011 zlúčením Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo). Parlament spojenie schválil na návrh ministerstva kultúry Daniela Krajcera (SaS), za podporilo 74 zákonodarcov, 52 bolo proti a 3 sa hlasovania zdržali.
Právnu normu okrem koaličných poslancov podporili aj šiesti členovia SNS, Jana Dubovcová za SDKÚ-DS sa zdržala a poslanecký klub Smeru-SD hlasoval proti. Plénum zamietlo procedurálny návrh poslanca za Smer-SD Dušana Jarjabka, ktorý navrhoval zákon vrátiť na dopracovanie.
Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), ktorého rezort návrh pripravil, odôvodňoval zákon vážnymi hospodárskymi škodami, ktoré by hrozili verejnoprávnej televízii, ak by fungovala ďalej.
Poslanci za SaS, SDKÚ-DS a Most-HídVoliť presadili voľbu generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska v parlamente verejným hlasovaním, a nie tajnou voľbou. Súčasne s dramatickým navýšením platu riaditeľa spojenej verejnoprávnej inštitúcie na deväťnásobok priemernej mzdy, pôvodne sa počítalo so sedemnásobkom.
Zároveň z predloženého znenia právnej normy vypustili možnosť podať návrh na odvolanie generálneho riaditeľa najmenej 30 poslancami. To znamená, že návrh na odvolanie riaditeľa može predložiť mediálnemu výboru parlamentu iba Rada RTS.
Vláda Eduarda Hegera navrhla a Národná Rada Slovenskej republiky schválila dňa 17.2.2023 zákon o zrušení úhrady poplatku RTVS. Novela zákona nadobudla účinnosť od 1.7.2023. Do 30.6.2023 bol v platnosti zákon č. 340/2012 Z. z., v zmysle ktorého bol platiteľom úhrady každá fyzická osoba evidovaná dodávateľom elektriny.
Strana SaS, ktorá pripravila rozdelenie RTVS dnes kritizuje zámer vlády. Pre stranu SaS je neprijateľným krokom rozdelenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na dve verejnoprávne inštitúcie, považuje to za skok do minulosti. Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling pripomenul, že rozdelenie by prinieslo mrhanie peňazí. Znamenalo by to podľa neho tiež ovládnutie verejnoprávnosti politickou mocou.
Spojenie Rozhlasu a televízie Slovenska 1. januára 2011, ktoré pripravila SaS, nebolo ovládnutie verejnoprávnosti politickou mocou, ani Hegerova novela o zrušení úhrady poplatku RTVS.
Informácie menia svet – preposielaj, zdieľaj a požaduj !
Treba dalsie teple fleky pre nasich kumpanov. ...
Treba sa pozrieť aj do cudziny, napríklad do... ...
Keď sme doteraz prežili tvoje drísty, Blahove... ...
Celá debata | RSS tejto debaty