Založ si blog

Slovenské elektrárne vs Slovensko

Slovensko v prvom polroku 2023 vyrobilo viac elektrickej energie, ako jej spotrebovalo. Prvýkrát najmenej od roku 2014 sme sa stali sebestačnými pri výrobe elektriny. Vyplýva to z údajov prevádzkovateľa prenosovej sústavy SEPS. K vyššej výrobe prúdu prispel nový blok jadrovej elektrárne Mochovce, ktorý je v štádiu spúšťania.

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), informovala, že novo sprevádzkovaný tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce už dodal približne 650 Gwh elektriny.

Podľa generálneho riaditeľa Branislava Strýčka elektrárne začali predávať elektrinu po naštartovaní tretieho bloku. Vzhľadom na to, že ju predávame na tri roky dopredu, máme na tento rok predanú elektrinu za výhodných podmienok. 

Občan, čo sú to výhodné podmienky? Pre koho? pre SE, pre kupujúceho zahraničí, pre Slovensko (pre nás všetkých) to sa z vyhlásenia generálneho riaditeľa nedozvieš.

Vo vyhlásení nezaznelo, že vzhľadom na sebestačnosť vo výrobe elektrickej energii sú zabezpečené všetky potreby Slovenského hospodárstva domácnosti aj firiem ( Slovalco, Výrobca ferozliatin OFZ ). Nedozvedeli sme sa ani či končia časy, že SE vyrábajú GWh lacno a vzápätí nakupujem draho. Česko už rezignovalo a prijalo názor že nákup a predaj elektriny cez burzu v Lipsku je pre krajinu výhodný!! Ale otvára sa otázka zoštátnenia energetického podniku ČEZ

Občan pozorne čítaj!

Jadrovú elektráreň Mochovce vyzdvihol aj generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Marian Grossi, podľa ktorého patrí medzi najzaujímavejšie elektrárne v Európe. Produkuje čistú energiu pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Keď sa spustí 4 blok, budete ju môcť vyvážať a čo sa týka energetických zdrojov, táto krajina bude prakticky dekarbonizovaná, poznamenal.   

Občan mal by si spozornieť, keď zaznie také hodnotenie od MAAE a osobitne od generálneho riaditeľa Grossiho, tak Slovensko má určite mimoriadne výhodné postavenie.

Preto by sme sa mali pýtať pána Strýčka, aké kontrakty podpisuje SE, podporujú rozvoj Slovenska?

Nebudeme o pár rokov v postavení pred situáciu ako 6. októbra 2004 Vláda Mikuláša Dzurindu akceptovala odporúčanie ministra hospodárstva Pavla Ruska a dala súhlas na začatie rokovaní o privatizácii SE  talianskou spoločnosťou Enel, ktorá za 66-% balík akcií SE ponúkla 840 miliónov eur.

Ponuknime Pavlovi Ruskovi vo väzení dohodu nech si zaspomína ako to bolo s privatizáciu?

Len hlupák sa nestará o svoj majetok, ale mali by sme dať hlavy dohromady a začať sa zaujímať, ako získať kontrolný balík. Informácie sú, svedkovia tiež, čo tak presmerovať kapacity právnikov a pozrieť sa na genézu ako kúpil SE taliansky Enel za 840 mil.eur a v roku 2023 hodnota dosiahla 13,4 miliard eur a talianska finančná inštitúcia ešte má záložné právo v hodnote 5 miliard eur.

SE v súčasnosti ovláda Energetický a  průmyslový holding Čecha Daniela Křetínského a Patrika Tkáča a taliansky Enel, Slovenská republika má v podniku 1/3 podiel.

Podnik pôvodne ručil obrovským majetkom (840mil. eur) londýnskemu bankovému konzorciu Glas Trust Corporation, v apríli tohto roka po 5 rokoch prevzala financovanie aj záložné práva milánska finančná inštitúcia.

SE je najväčší výrobca elektrickej energie v krajine je významným hráčom aj z pohľadu regiónu strednej a východnej Európy, Slovensko vyviezlo elektrinu za 2,3 miliardy eur. Aktíva firmy sú najmä v nehnuteľnom majetku so strategickým významom pre štát, firma vlastní a prevádzkuje 2 atómové, 2 tepelné, 2 fotovoltaické elektrárne a 31 vodných elektrární.

Slovensko má mimoriadne výhodné postavenie pre budúcnosť, ale prečo má najnižšiu životnú úroveň v Európe, to sa občan pýtaj politikov stále dookola. Občan už vieš, prečo ten západ so životnou úrovňou nikdy nedobehneme. Občan, si v pohode ?

Informácie menia svet – preposielaj, zdieľaj a požaduj !

Rozhodné Nie! pre F-16

14.02.2024

Minister obrany Robert Kaliňák zvažuje možnosť, že Slovensko objedná viac amerických stíhačiek F-16. Podľa jeho slov by ministerstvo obrany mohlo objednať ďalšie štyri stíhačky navyše. Cena by sa mohla so servisom, výcvikom a muníciou vyšplhať na ďalších viac ako 500 miliónov eur. Občan spozornej, Američania tlačia na nákup ďalších stíhačiek, potrebujú cash [...]

Vláda rieš situáciu v RTVS

03.02.2024

RTVS dnes vo večerných správach zverejnila prieskum súkromnej agentúry financovanej zo zahraničia, ktorá tvrdí, že každý tretí Slovák chce zo Slovenska odísť. To nemyslia vážne? Slovensko je krásna krajina, kde žijú príjemní ľudia, to hovoria všetci zahraniční návštevníci a nejaká súkromná agentúra príde s prieskumom, ktorý si doslova pýta paragraf [...]

Falošná Európa

01.02.2024

Parížska výzva predstavuje dôležitý dokument, ktorý celkom konkrétne popisuje súčasný stav v Európe a najmä, kto koho ohrozuje. Na konkrétnych príkladoch jasne ukazuje, že Európa v celej svojej veľkosti je ohrozovaná falošným chápaním seba samej. Nás, obyvateľov Európy, ohrozuje falošná Európa, ktorá je utopická a tyranská. Musíme preto brániť skutočnú [...]

Izrael Palestína Hamas Vojna humanitárna pomoc

Americké lietadlá zhodili humanitárnu pomoc pre civilistov v Gaze

02.03.2024 18:06

Do palestínskej enklávy bolo zhodených 66 balíkov, ktoré obsahovali 38 000 dávok potravinovej pomoci.

matovič, šipoš, jakab, heger

Hnutie Slovensko si zvolilo členov predsedníctva. Matovič predstavil aj lídra kandidátky do eurovolieb

02.03.2024 17:08

Podľa Matoviča hrozí, že extrémisti získajú taký silný mandát v rámci europarlamentu, že to môže zakývať piliermi EÚ.

hokej slovensko MS 2023

Prieskum SANEP: Majú ísť hokejisti z KHL na majstrovstvá sveta v Česku?

02.03.2024 17:00

Agentúra SANEP sa spýtala ľudí, či by súhlasili s účasťou slovenských hokejistov z KHL na MS v Česku a či by sa tam mali objaviť aj ruskí a bieloruskí hráči.

OLY Paris Games Olympic Village Inauguration

Čo si číta Macron o sebe? Zamedziť má hanbe s granátmi a Zelenského si Francúzi za prezidenta nezvolili

02.03.2024 17:00

Súčasná francúzska výroba granátov kalibru 155 mm dosahuje ročne 20-tisíc kusov, čo postačuje ukrajinským vojakom len na štyri dni bojov.

teater

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 126278x
Priemerná čítanosť článkov: 2687x

Autor blogu

Kategórie