Založ si blog

Bezpečnosť hlavná úloha štátu

Pokiaľ štát začne zlyhávať v jednej z bezpečnostných oblastí, je to obvykle signál zániku štátnosti, resp. varovanie, že štát sa nachádza v hlbokých systémových problémoch, ktoré sa týkajú jeho samotnej funkcie.

Fyzická bezpečnosť

Štát musí svojím občanom poskytnúť ochranu ich života a majetku pred vnútorným a vonkajším nepriateľom. Je to kľúčová úloha štátu a pokiaľ štát z nejakého dôvodu nevie alebo nechce chrániť svojich občanov dochádza k zlyhaniu štátu. Vnútorným nepriateľom štátu sú kriminálne živly, gangy, mafie a organizované skupiny.Vonkajší nepriateľ je vojenský agresor. Štát v tomto prípade má úlohu ochrany a obrany obyvateľstva. Proti vnútornému nepriateľovi štát nasadzuje políciu a súdy, zatiaľ čo proti vonkajšiemu nepriateľovi je to armáda.

Vláda Hegera, Matoviča a Naďa bezprecedentne devastovala fyzickú bezpečnosť štátu.

Zdravotná bezpečnosť

Štát musí zabezpečiť zdravie a zdravotnú starostlivosť obyvateľstva. Zdravotná starostlivosť nie je v bežných silách jednotlivca a preto je potreba štátu, ktorý zaistí zdravie a lekársku starostlivosť. Štát, ktorý nevie zaistiť občanom zdravotnú starostlivosť stráca svoje funkcie a svoj význam. Vo svete je vidieť jasnú snahu vlád preniesť zodpovednosť za starostlivosť o zdravie občanov zo štátu na súkromné poisťovne a komerčné kliniky v rámci posudzovania zdravotnej starostlivosti ako komerčnej služby a tovaru. Taký štát stráca svoj význam pokiaľ prenáša zdravotnú starostlivosť na komerčné subjekty pretože starostlivosť o zdravie občanov musí byť jednou zo služieb štátu obyvateľom.

Pokiaľ politici umožnia súkromnému podnikaniu vyberať si najziskovejšie činnosti v zdravotníctve tak ohrozujú zdravotnú bezpečnosť obyvateľstva.

Sociálna bezpečnosť

Štát sa musí postarať o vzdelanie občanov a ich pracovné príležitosti, ochranu práv u súdov a o dôstojné stárnutie spojené so zabezpečením dôchodcov a ich dôchodkov. Vzdelanie, podmienky na trhu zamestnanosti, vymáhateľnosť práva a dôchodkové zabezpečenie sú kľúčové atribúty piliera sociálnej bezpečnosti. Štát sa nemôže zbaviť funkcie a úlohy vo vzdelávaní a ani vo vytváraní podmienok pre zamestnanie. Nemôže sa zbaviť povinnosti zaručenia práva pre občanov a o starostlivosti o dôchodcov a výplaty dôchodkov. Výplaty dôchodkov sú nákladom štátu, ktoré sú hradené z vybraných daní a podnikateľských aktivít štátnych podnikov, ktoré musia byt výkonne a výnosovo chránené pred privatizáciu a prevodom do rúk súkromného kapitálu. Daňové odvody občanov pokrývajú prevádzku štátu. Sociálnu bezpečnosť nemôžeme dosiahnuť bez aktívnej funkcie štátu ako podnikateľského subjektu, ktorého výnosy sú používané na zachovanie sociálnej bezpečnosti.

Uzákonenie povinného vstupu poistencov do II. Dôchodkového piliera od 1.mája 2023 má nepriaznivé dopady pre 1.pilier dôchodkového zabezpečenia a ohrozuje jeho stabilitu.

Reforma dôchodkov nemá riešenie pretože občania zarábajú málo, reálne mzdy klesajú a inflácia likviduje úspory.

Pokiaľ občania nebudú požadovať hmotnú zodpovednosť politikov tak úloha štátu sa bude stále znižovať o čo sa snažia všetkými prostriedkami nadnárodné korporácie, ktorých cieľom je nastoliť celosvetovú diktatúru.(digitálny účet, občiansky a zdravotný preukaz až po celosvetové riadenie zdravotníctva prostredníctvom WHO).

Občan správaj sa racionálne a nie emočne !    

Informácie menia svet – preposielaj, zdieľaj a požaduj !

Ivan Korčok pripomenieme

09.04.2024

Vám, že keď niekto má dvoch synov, ešte to neznamená, že nemôže byť vojnovým kandidátom. Nie je to dávno, čo starosta Kyjeva a bývalý boxer Vitalij Kličko odpovedal na otázku novinárov, prečo jeho dvaja synovia nie sú na fronte na Donbase. Kličko odpovedal, že by obaja radi chceli na front, ale nemôžu, pretože bohužiaľ majú nemecké občianstvo ! Takto sa to robí [...]

24.marca 1999 začal útok na Juhosláviu

24.03.2024

Rozhodnutie o bombardovaní Juhoslávii padlo v roku 1999 prvýkrát v histórii bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Príkaz na začatie vojenskej akcie proti suverénnemu štátu vydal americkému generálovi Wesleymu Clarkovi vtedajší generálny tajomník NATO Javier Solana 23. marca 1999. Vojenský útok na Juhosláviu začal 24.marca 1999 na základe vymyslenej udalosti v Račaku. [...]

Keď sa dvaja bijú vyhrá tretí ?

20.03.2024

Peter Pellegrini ak chcel kandidovať na prezidenta republiky, mal predovšetkým včas rezignovať na funkciu predsedu parlamentu, aby bola zachovaná rovnosť šancí v demokratických voľbách, bol ministrom zdravotníctva na začiatku Kovidu, občanov nútil do rúšok a do očkovania, hoci chorobnosť na Slovensku na Kovid bola v tom období minimálna, ako minister zdravotníctva a [...]

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 21:24

K incidentu došlo krátko po tom, ako sa skončil výber 12 porotcov a ich šiestich náhradníkov v procese, v ktorom je Trump obvinený z podplácania pornoherečky.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Šokujúci rozchod po 30 rokoch. Babiš s manželkou Monikou oznámili koniec vzťahu

19.04.2024 18:06

Ubezpečili, že ich rodinné väzby zostanú aj kvôli deťom pevné.

teater

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 138094x
Priemerná čítanosť článkov: 2708x

Autor blogu

Kategórie