Vláda Mikuláša Dzurindu zaviedla v roku 2004 súkromné zdravotné poisťovne ako súčasť širšej reformy zdravotníctva pod vedením vtedajšieho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Reforma transformovala systém na viac poistný, čo umožnilo vstup súkromných poisťovní na trh.
Časté striedanie ministrov zdravotníctva a ich rôzne prístupy k reformám viedli k nestabilite a nejasnostiam. To spôsobuje zmätok a nespokojnosť u zamestnancov, pacientov aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sú znepokojení súčasným stavom a budúcnosťou systému.
Ministri zdravotníctva SR:
- 2002 – 2006: MUDr. Rudolf Zajac
- 2006 – 2008: MUDr. Ivan Valentovič
- 2008 – 2010: MUDr. Richard Raši
- 2010 – 2012: MUDr. Ivan Uhliarik
- 2012 – 2014: JUDr. Zuzana Zvolenská
- 2014 – 2016: MUDr. Viliam Čislák, MPH, MBA
- 2016 – 2018: JUDr. Ing. Tomáš Drucker
- 2018 – 2019: doc. MUDr. Andrea Kalavská, PhD.
- 2019 – 2020: Ing. Peter Pellegrini (predseda vlády SR, poverený vedením Ministerstva zdravotníctva)
- 2020 – 2021: MUDr. Marek Krajčí
- 2021 – 2021: Ing. Eduard Heger (minister financií, poverený vedením Ministerstva zdravotníctva)
- 2021 – 2023: Brig. gen. MUDr. Vladimír Lengvarský, MPH
- 2023 – 2023: Ing. Eduard Heger (predseda vlády SR, poverený vedením Ministerstva zdravotníctva)
- 2023 – 2023: MUDr. Mgr. Michal Palkovič, PhD., MHA, MPH
- 2023 – 2024: JUDr. Zuzana Dolinková
Reformy sa často sústreďujú na krátkodobé politické ciele, pričom chýbala dlhodobá vízia a stratégia. Problémy v zdravotníctve sa ignorujú, alebo sa presúvajú, čo je neudržateľné.
Neustále legislatívne zmeny negatívne vplývajú na kvalitu zdravotnej starostlivosti. Zamestnanci majú problémy prispôsobiť sa novým pravidlám, čo zhoršuje poskytovanie služieb pacientom.
Na zlepšenie kvality zdravotníctva je nevyhnutný systematický a koordinovaný prístup, ktorý sa sústredí na potreby pacientov a efektívnosť systému. Ministerstvo zdravotníctva a vláda by mali zákonom stanoviť dlhodobé strategické ciele, ktoré budú odolné voči politickým zmenám a súčasne sa zamerať na konkrétne, merateľné a dosiahnuteľné ciele na zvýšenie kvality a efektívnosti systému.
Vytvoriť tímy odborníkov – lekárov, sestier, administratívnych pracovníkov a zástupcov pacientov – na implementáciu zmien v zdravotníctve. Tieto tímy by mali zohrávať kľúčovú úlohu pri efektívnom zavádzaní nových opatrení. Dôležité je zamerať sa na spájanie lekárskych združení, organizácií a odborných spoločností s cieľom vytvoriť synergické partnerstvá, ktoré pomôžu lepšie podporovať a realizovať hlavné ciele v zdravotníctve. Spolupráca naprieč týmito inštitúciami umožní rýchlejšie a efektívnejšie dosahovať pozitívne zmeny pre pacientov aj zdravotníkov.
Pripraviť podmienky pre vznik jednej zdravotnej poisťovne a postupne zrušiť súkromné zdravotné poisťovne, ktoré podľa kritikov odčerpali zo systému viac ako miliardu eur od zavedenia Zajacovej reformy. Cieľom tohto kroku je zabezpečiť efektívnejšie využívanie finančných prostriedkov a zvýšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov.
Odfiltrovanie kompromitovaných osôb z riadiacich pozícií v zdravotníctve je zásadné pre zabezpečenie transparentnosti a obnovu dôvery v systém zdravotnej starostlivosti. Tento krok je nevyhnutný na prevenciu korupcie, zneužívania moci a neetického správania, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov.
Občan rozhoduj sa racionálne a nie emočne !
Informácie menia svet, preposielaj, zdieľaj a požaduj !
....a zase kecas a klameš ako obvykle....pár... ...
Nič? Ako inak. Flotilu bojových lodí môže dať... ...
Mám si tu dať sólo? Veď každý Slovák rozumie... ...
Ja to dokončím a nech sa deje čo sa má. Satan... ...
Keď už, ministrov by bolo treba vymenovať od... ...
Celá debata | RSS tejto debaty