Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zaznamenali zdravotné poisťovne ku koncu septembra celkovú stratu vo výške 89,6 milióna eur. Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera vykázala stratu 25,6 milióna eur, Union zdravotná poisťovňa stratu 11,1 milióna eur a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) stratu 52,9 milióna eur.
Táto situácia otvára zásadnú otázku: Má Slovensko záujem na tom, aby súkromné zdravotné poisťovne fungovali, ak sú v strate? Môže byť táto situácia signálom pre vládu na zváženie ich zrušenia? A aké konkrétne benefity prinášajú tieto poisťovne občanom?
Súkromné poisťovne sa zameriavajú len na financovanie starostlivosti, pričom podľa nich oslabujú možnosti štátnej VšZP získavať dostatok lekárov a zdravotného personálu. Objavujú sa obvinenia, že súkromné poisťovne preferujú mladých a zdravých poistencov, ktorí generujú nízke náklady. Starší pacienti či poistenci s chronickými ochoreniami, ktorí vyžadujú drahšiu zdravotnú starostlivosť, zostávajú prevažne na pleciach štátnej poisťovne. Ide o deformáciu systému, ktorá vytvára nespravodlivé finančné zaťaženie pre štátne zariadenia, oslabuje ich schopnosť poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť a prehlbuje rozdiely v dostupnosti služieb medzi rôznymi skupinami poistencov
Takýto systém je vnímaný ako deformovaný a nespravodlivý, pričom finančné bremeno za najnáročnejších pacientov ostáva na štáte. Navyše, v praxi sa stáva, že súkromné kliniky vykonávajú jednoduchšie zákroky, no ak sa vyskytnú komplikácie, pacienti sú odosielaní do štátnych nemocníc, ktoré tak znášajú ďalšie náklady.
Občan rozhoduj sa racionálne a nie emočne !
Informácie menia svet, preposielaj, zdieľaj a požaduj !
ak privezú záchranári bezdomovca alebo... ...
Ak bude štát za svojich nákladných pacientov ... ...
1-dňová chirurgia je síce výborná vec, ale... ...
Myslím, že o zdravotnom poistení viete málo.... ...
Som zvedavý, čo všetko si dávajú do nákladov,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty