Slovensko v prvom polroku 2023 vyrobilo viac elektrickej energie, ako jej spotrebovalo. Prvýkrát najmenej od roku 2014 sme sa stali sebestačnými pri výrobe elektriny. Vyplýva to z údajov prevádzkovateľa prenosovej sústavy SEPS. K vyššej výrobe prúdu prispel nový blok jadrovej elektrárne Mochovce, ktorý je v štádiu spúšťania.
Najväčší výrobca elektriny na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), informovala, že novo sprevádzkovaný tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce už dodal približne 650 Gwh elektriny.
Podľa generálneho riaditeľa Branislava Strýčka elektrárne začali predávať elektrinu po naštartovaní tretieho bloku. Vzhľadom na to, že ju predávame na tri roky dopredu, máme na tento rok predanú elektrinu za výhodných podmienok.
Občan, čo sú to výhodné podmienky? Pre koho? pre SE, pre kupujúceho zahraničí, pre Slovensko (pre nás všetkých) to sa z vyhlásenia generálneho riaditeľa nedozvieš.
Vo vyhlásení nezaznelo, že vzhľadom na sebestačnosť vo výrobe elektrickej energii sú zabezpečené všetky potreby Slovenského hospodárstva domácnosti aj firiem ( Slovalco, Výrobca ferozliatin OFZ ). Nedozvedeli sme sa ani či končia časy, že SE vyrábajú GWh lacno a vzápätí nakupujem draho. Česko už rezignovalo a prijalo názor že nákup a predaj elektriny cez burzu v Lipsku je pre krajinu výhodný!! Ale otvára sa otázka zoštátnenia energetického podniku ČEZ
Občan pozorne čítaj!
Jadrovú elektráreň Mochovce vyzdvihol aj generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Marian Grossi, podľa ktorého patrí medzi najzaujímavejšie elektrárne v Európe. Produkuje čistú energiu pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Keď sa spustí 4 blok, budete ju môcť vyvážať a čo sa týka energetických zdrojov, táto krajina bude prakticky dekarbonizovaná, poznamenal.
Občan mal by si spozornieť, keď zaznie také hodnotenie od MAAE a osobitne od generálneho riaditeľa Grossiho, tak Slovensko má určite mimoriadne výhodné postavenie.
Preto by sme sa mali pýtať pána Strýčka, aké kontrakty podpisuje SE, podporujú rozvoj Slovenska?
Nebudeme o pár rokov v postavení pred situáciu ako 6. októbra 2004 Vláda Mikuláša Dzurindu akceptovala odporúčanie ministra hospodárstva Pavla Ruska a dala súhlas na začatie rokovaní o privatizácii SE talianskou spoločnosťou Enel, ktorá za 66-% balík akcií SE ponúkla 840 miliónov eur.
Ponuknime Pavlovi Ruskovi vo väzení dohodu nech si zaspomína ako to bolo s privatizáciu?
Len hlupák sa nestará o svoj majetok, ale mali by sme dať hlavy dohromady a začať sa zaujímať, ako získať kontrolný balík. Informácie sú, svedkovia tiež, čo tak presmerovať kapacity právnikov a pozrieť sa na genézu ako kúpil SE taliansky Enel za 840 mil.eur a v roku 2023 hodnota dosiahla 13,4 miliard eur a talianska finančná inštitúcia ešte má záložné právo v hodnote 5 miliard eur.
SE v súčasnosti ovláda Energetický a průmyslový holding Čecha Daniela Křetínského a Patrika Tkáča a taliansky Enel, Slovenská republika má v podniku 1/3 podiel.
Podnik pôvodne ručil obrovským majetkom (840mil. eur) londýnskemu bankovému konzorciu Glas Trust Corporation, v apríli tohto roka po 5 rokoch prevzala financovanie aj záložné práva milánska finančná inštitúcia.
SE je najväčší výrobca elektrickej energie v krajine je významným hráčom aj z pohľadu regiónu strednej a východnej Európy, Slovensko vyviezlo elektrinu za 2,3 miliardy eur. Aktíva firmy sú najmä v nehnuteľnom majetku so strategickým významom pre štát, firma vlastní a prevádzkuje 2 atómové, 2 tepelné, 2 fotovoltaické elektrárne a 31 vodných elektrární.
Slovensko má mimoriadne výhodné postavenie pre budúcnosť, ale prečo má najnižšiu životnú úroveň v Európe, to sa občan pýtaj politikov stále dookola. Občan už vieš, prečo ten západ so životnou úrovňou nikdy nedobehneme. Občan, si v pohode ?
Informácie menia svet – preposielaj, zdieľaj a požaduj !
Prínosný blog ..... bol to Heger, ktorý sa ... ...
No a naše slávné zoštánene závody si akosi... ...
dakujem ...
Máš hrubku v nazve článku a je nezmyslom písať... ...
Celá debata | RSS tejto debaty