Rozhodnutie o bombardovaní Juhoslávii padlo v roku 1999 prvýkrát v histórii bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN.
Príkaz na začatie vojenskej akcie proti suverénnemu štátu vydal americkému generálovi Wesleymu Clarkovi vtedajší generálny tajomník NATO Javier Solana 23. marca 1999.
Vojenský útok na Juhosláviu začal 24.marca 1999 na základe vymyslenej udalosti v Račaku.
Počas operácie bolo vykonaných 2300 leteckých náletov na 995 objektov v celom Srbsku, 1150 bojových lietadiel vystrelilo takmer 420.000 projektilov s celkovou váhou 22.000 ton.
Počas 11 týždňov nepretržitého bombardovania bola poškodená alebo zničená infraštruktúra krajiny, zničené boli cesty a mosty, obchodné zariadenia, školy, zdravotnícke zariadenia, továrne, ale aj kultúrne pamiatky.
Zničených alebo poškodených bolo 89 priemyselných objektov, 127 komerčných budov, 129 energetických budov, 48 zdravotníckych zariadení, 101 školských zariadení vrátane škôlok a škôl, 183 cirkevných, kultúrnych a športových zariadení, časti vodovodu, letiská, TV, rozhlas a prenosová infraštruktúra.
Bola používaná munícia s ochudobneným uránom, ktorá kontaminovala vzduch, pôdu a vodu.
V balkánskom priestore dodnes na tieto následky umierajú ľudia. V niektorých častiach krajiny bola úroveň onkologických chorôb zvýšená o viac ako tisíc percent. Sekundárne obete bombardovania po 25 rokoch sa počítajú na desaťtisíce.
Občan rozhoduj sa racionálne a nie emočne ! Postav sa za mier !
Informácie menia svet, preposielaj, zdieľaj a požaduj !
Najintenzívnejšie bombardovaná bola Vojvodina,... ...
Vtedy ešte usákovo nemalo skrotenú OSN, tak... ...
Kam mi zmizol post? Písal som, že sa denne... ...
Strašné moňašoviny. Ty zabúdaj na čo chceš..... ...
Nikdy som nepočul o dlhotrvajúcom bombardovaní... ...
Celá debata | RSS tejto debaty