je v Európe žalostne malý, je to rovnaká ľahostajnosť ako v roku 1939 pred začiatkom II. svetovej vojny. Celá Európa pochodovala do vojny a nákupné centrá v európskych metropolách boli vtedy plné, aj keď inflácia európskych mien bola v tej dobe vysoká.
Obyvateľstvo Európy neurobí nič proti zatiahnutiu Európy do vojny s Ruskom. Taká je realita. Prečo je odpor obyčajných ľudí proti vojne v Európe relatívne malý ?
1. História a kolektívna pamäť
- Normalizácia konfliktu: Európa prežila dve svetové vojny a viaceré regionálne konflikty. U mnohých ľudí existuje pocit, že vojny sú nevyhnutnou súčasťou dejín a života.
- Vzdialenosť od priamej vojny: Pre mnohých ľudí vojna (napr. konflikt na Ukrajine) pôsobí ako niečo vzdialené, pokiaľ sa priamo nedotýka ich krajiny.
2. Pasivita spôsobená pohodlím
- Relatívne vysoký životný štandard: Veľa ľudí v Európe žije v relatívnom komforte a je zameraných na konzumný spôsob života. Tento spôsob života oslabuje záujem o politické dianie alebo občiansky aktivizmus.
- Zábava a rozptýlenie: Sociálne siete, médiá a zábavný priemysel poskytujú ľuďom dostatok podnetov, aby sa zaoberali inými vecami než globálnymi problémami.
3. Politická a mediálna manipulácia
- Propaganda: Štátne i komerčné médiá často ovplyvňujú verejnú mienku a môžu podporovať názor, že konflikt je nevyhnutný alebo správny.
- Strach z represie: Ľudia sa boja vyjadriť svoj názor proti vojne, aby neprišli do konfliktu s vojnovou propagandou.
4. Psychologické faktory
- Apatie a bezmocnosť: Mnoho ľudí si myslí, že ich hlas nič nezmení. Tento pocit bezmocnosti vedie k apatii.
- Kognitívna disonancia: Ľudia sa vyhýbajú myšlienkam na vojnu, pretože sú emocionálne ťažké a radšej sa sústredia na jednoduchšie a príjemnejšie témy.
5. Nedostatok lídrov a organizácie
- Chýbajúca opozícia: Hnutia proti vojne nemajú dostatočne silných vodcov alebo organizačnú štruktúru, aby mobilizovali masy.
- Roztrieštenosť verejnosti: Európa je kultúrne a politicky rôznorodá, čo sťažuje jednotnú odpoveď občianskej spoločnosti.
6. Faktory späté s vojenskými a ekonomickými záujmami
- Závislosť na vojenskom priemysle: Veľa krajín má silné vojenské priemyselné komplexy, ktoré profitujú z konfliktov. To vytvárať tlak na vlády, aby konflikty nepriamo podporovali.
- Ekonomická neistota: Strach z ekonomických dôsledkov (napr. straty pracovných miest alebo zvyšujúce sa ceny energií) ľudí odrádza od protestov.
7. Podpora vnímaných hodnôt
- Ochrana demokracie a hodnôt: Niektorí Európania veria, že vojenská angažovanosť je správna, pretože má chrániť hodnoty, ako sú sloboda a demokracia. Nezujíma ich tisíce ľudských úmrtí, miliardové škôdy na infraštruktúre a životnom prostredí.
Celkovo nízky odpor obyčajných ľudí je kombináciou ich psychológie, sociálno-ekonomického kontextu a pôsobenia politických síl.
Občan rozhoduj sa racionálne a nie emočne !
Informácie menia svet, preposielaj, zdieľaj a požaduj !
A to sme v ktorom paralelnom vesmire? Zmenou... ...
Čo sa ti v minulosti nevydarila dovolenka v... ...
Zasa si mimo. Nechápeš ako tie integráče z... ...
To Putin tvrdil ,myslím ,že to dodrží.. Ešte... ...
Veď si vezmi kalacha a klusaj na Ukrajinu. Ja... ...
Celá debata | RSS tejto debaty