Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej čelí vážnemu škandálu. Po rokoch kritiky konečne oficiálne priznala, že financovala cielené kampane – nielen na podporu klimatickej agendy, ale aj proti politickým oponentom a nepríjemným hlasom. Milióny eur putovali environmentálnym združeniam, ktoré však často slúžili ako nástroj na diskreditáciu kritikov.
Demokracia ako prázdna kulisa?
Slovo „demokracia“ ešte nedávno znamenalo záruku slobody, rovnosti a spravodlivosti. Dnes sa však pre mnohých stáva len dobre znejúcim výrazom bez obsahu. Moc sa vzďaľuje ľuďom a smeruje do rúk elít, ktoré rozhodujú bez ohľadu na vôľu občanov.
Demokracia podľa scenára?
Čo sa stane, keď sa princípy demokracie začnú používať selektívne – ako nástroj moci? Keď sa pod zámienkou „ochrany právneho štátu“ prijímajú rozhodnutia, ktoré idú proti záujmom a vôli obyvateľov?
Bruselská byrokracia presadzuje politiky, ktoré nemajú širokú podporu v jednotlivých krajinách. Rozhodnutia robia tí, ktorí nie sú volení občanmi, ale dosadení systémom. Výsledkom je rastúca frustrácia a nedôvera voči inštitúciám.
Kto môže (a kto nesmie) kandidovať?
- Francúzsko: Marine Le Penová čelí snahám o zákaz kandidovať.
- Nemecko: Zvažuje sa zákaz strany AfD, napriek jej rastúcej podpore a volebným úspechom.
- Rumunsko: Súd zrušil výsledok prezidentských volieb v mene „vyššieho záujmu“.
- Poľsko: Kandidát s veľkou podporou môže byť vylúčený z volieb ešte pred začiatkom kampane.
- Česko: Poslanec Tomio Okamura čelí trestnému stíhaniu na základe predvolebného prejavu – opozícia hovorí o pokuse umlčať nepohodlný hlas.
Ľudia sa odvracajú
Namiesto otvorenej súťaže myšlienok sledujeme selekciu tých, ktorí „môžu“ vstúpiť do politickej arény. Mnohí občania preto strácajú dôveru, prestávajú voliť, ignorujú správy alebo hľadajú alternatívy mimo tradičného systému.
Zatiaľ čo milióny zápasia s infláciou a krízami, takmer 66 000 zamestnancov EÚ si odhlasovalo zvýšenie platov – už siedmykrát za tri roky. V čase, keď bežní ľudia počítajú každé euro.
Demokracia prežije, len ak jej budeme veriť
Ak má demokracia prežiť, musí sa vrátiť k svojim základom. Nezáleží na tom, kto má „správny“ názor, ale na tom, či rešpektujeme vôľu voličov.
Skutočná demokracia sa nebojí diskusie, ani nepohodlných názorov. Ak sa z nej stane len prázdne slovo používané podľa potreby, ostane po nej len horkosť. A napokon – ticho.
Občan rozhoduj sa racionálne a nie emočne !
Informácie menia svet, preposielaj, zdieľaj a požaduj !
Celá debata | RSS tejto debaty